Система Прозорро для державних закупівель та її можливості

Як на протязі багатьох років в Україні система державних закупівель залишалася надзвичайно корумпованої. Однак у 2015 році Верховною радою був прийнятий законодавчий акт, завдяки якому тендери в держзакупівлі перейшли на електронну основу. Нова система отримала назву Прозоро та за наступні кілька років змогла довести свою ефективність.

Отримати більш детальну інформацію про роботу майданчиків Prozorro.Sale можна за посиланням: sale.uub.com.ua. Завдяки цьому нововведенню держава змогла зменшити рівень корупції. Система значно спростила життя бізнесу, адже тепер будь-яка компанія має реальну можливість отримати серйозне замовлення від держави, якщо зможе перемогти в спеціальному тендері. 

Як працює Прозоро

Електронна система Прозоро є спеціалізованою інформаційною базою, розміщеною на захищених серверах. До неї неможливо підключитися через Інтернет безпосередньо. Для цього потрібно зайти на одну з кількох спеціалізованих торгових платформ. Для роботи з торгівельним майданчиком потрібно попередньо отримати доступ. Спочатку система працювала на шести таких платформах, однак в подальшому їх число було збільшено, так як кількість запитів на отримання доступу була дуже велика.

Система працює завдяки зусиллю іноземних партнерів України, вони змогли створити такі майданчики, в які не можуть втручатися державні структури, а значить, у них немає можливості впливати на тендери. Більш того, адміністрація кожної площадки зацікавлена у тому щоб збільшити кількість учасників торгів до максимальних значень.

Таким чином, вигода очевидна, оскільки держава отримує кращий продукт за доступною ціною, а бізнес забезпечує собі вигідні контракти.

Як здійснюються торги

Торги в системі Прозоро включають в себе кілька етапів. На першому етапі конкретні державні структури оголошують про закупівлі. Їх представник виходить на електронні майданчики та заявляє про те, який саме продукт потрібний, в яких обсягах. При цьому викладається докладна інформація:

  1. що хоче придбати держава;
  2. в якій кількості;
  3. які характеристики предмета закупівлі;
  4. строки проведення тендеру. 

На цьому етапі зареєстровані в торгах юридичні особи мають можливість отримати більш точні дані про продукт, який бажають придбати державні структури. Наприклад, якщо мова йде про паливо, то уточнюється його кількість та конкретні параметри.

На третьому етапі представники замовника приймають пропозиції від постачальників. Треба зазначити, що ця процедура відбувається відповідно до встановленого графіку.

Четвертий етап це власне торги, коли різні компанії пропонують замовнику найвигіднішу для нього ціну.

На п’ятому етапі відкриваються назви компаній, які борються за контракти.

Останній етап – це оголошення переможця. Після того як торги закінчені, переможець в торгах укладає договори з замовником.

Окрім державних закупівель, система Прозорро використовується для продажу держмайна, зокрема – для продажу об’єктів малої приватизації, докладніше за посиланням: https://sale.uub.com.ua/ru/filter/privatization.